Adwent - kiedy zaczyna się i kończy?

Adwent to czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. To czas między 4 niedzielą przed Bożym Narodzeniem a 24 grudnia, kiedy to adwent kończy się. W tym roku adwent zaczyna się 29 listopada.
Zdjęcie z artykułu: Adwent - kiedy zaczyna się i kończy?
Adwent zaczyna się zawsze w niedzielę, czwartą przed Bożym Narodzeniemźródło:thinkstockphotos.com

Boże Narodzenie nie jest świętem ruchomym, zawsze obchodzimy je 25 i 26 grudnia, więc łatwo obliczyć, kiedy zaczyna się adwent. Mianowicie w czwartą niedzielę przed świętami. W 2015 roku  początek adwentu, czyli pierwsza niedziela wypada 29 listopada. Tak więc katolicy nie powinni w tym roku hucznie obchodzić andrzejek, które również wypadają 29 listopada, bo  kłóci się to z kościelnym zaleceniem  rezygnacji w tym czasie z udziału w hucznych, masowych imprezach.  Adwent to czas ascetyczny, przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt - narodzin Jezusa. Okres ten w przeciwieństwie do Wielkiego Postu przed Wielkanocą ma jednak  radosny wydźwięk - w końcu świętujemy narodziny. Ale jednocześnie jest to czas na refleksję, modlitwę. 

Data rozpoczęcia adwentu co roku jest różna - jednak zawsze jest to niedziela,4 przed Bożym Narodzeniem,  natomiast kończy się zawsze w wigilię Bożego Narodzenia, o 24:00 - koniec adwentu stanowi msza, zwana pasterką, jednocześnie pierwsza msza świat Bożego Narodzenia.

Ciekawostki na temat adwentu

  • Nazwa wywodzi się z łaciny. Adventus oznacza "przyjście". 

  • Adwent został ustanowiony w 380 roku podczas Synodu w Saragossie. 

  • W adwencie kapłani noszą fioletowe szaty liturgiczne.

  • W adwencie każdego dnia odprawiane są roraty na cześć Marii Panny.

  • W 2015 roku adwent rozpocznie się 29 listopada.

Redakcja 26/11/2015

Zobacz też

Sala operacyjna 2, odc. 11. - Córeczko nie bój się, cz. 2. Czy operacja Dominiki się powiodła? Sala operacyjna 2, odc. 11. - Córeczko nie bój się, cz. 2. Czy operacja Dominiki się powiodła? Sala operacyjna to dokumentalny serial medyczny, w którym śledzimy losy prawdziwych pacjentów i lekarzy, którzy za pomocą skomplikowanych zabiegów chirurgicznych pomagają im odzyskać zdrowie. W odcinku 11. serii 2. zajmują się skomplikowanym przypadkiem Dominiki, którą poznaliśmy w odcinku 10. Czy uda się im pomóc pacjentce, która oprócz choroby kręgosłupa cierpi na zespół Downa? Jak ta wrodzona wada genetyczna wpływa na zdrowie Dominiki? PREPERSI – GOTOWI NA WSZYSTKO, odc. 4. Broń - czym jest dla prepersów? PREPERSI – GOTOWI NA WSZYSTKO, odc. 4. Broń - czym jest dla prepersów? Dla większości prepersów broń jest ważnym narzędziem służącym nie tylko do obrony, ale przede wszystkim do zdobycia pożywienia. Andrzej Meller będzie miał okazję sprawdzić, jaką bronią dysponują polscy prepersi i jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać pozwolenie. Rezerwowe zasilanie domu. Kiedy jest potrzebne? Jak je zapewnić? Rezerwowe zasilanie domu. Kiedy jest potrzebne? Jak je zapewnić? W niektórych regionach kraju często zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej trwające nawet kilka godzin. Co zrobić, jeśli mieszkamy w takiej okolicy, a w domu mamy wiele urządzeń wymagających ciągłego zasilania - kocioł, kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym, czy pompę ciepła? Jak zapewnić sobie rezerwowe zasilanie? Awaryjne zasilanie: UPS, agregat prądotwórczy, hybryda. Co wybrać? Awaryjne zasilanie: UPS, agregat prądotwórczy, hybryda. Co wybrać? Awaryjne źródło zasilania – zasilacz UPS, agregator prądotwórczy lub hybrydę jednego i drugiego – powinni sobie zapewnić nie tylko prepersi! Każdy z nas powinien być gotowy na awarię prądu – skutek spięcia w instalacji, efekt nawałnicy lub inne zdarzenie losowe. Które z urządzeń warto wybrać?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!