Adwent - kiedy zaczyna się i kończy?

Adwent to czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. To czas między 4 niedzielą przed Bożym Narodzeniem a 24 grudnia, kiedy to adwent kończy się. W tym roku adwent zaczyna się 29 listopada.
Zdjęcie z artykułu: Adwent - kiedy zaczyna się i kończy?
Adwent zaczyna się zawsze w niedzielę, czwartą przed Bożym Narodzeniemźródło:thinkstockphotos.com

Boże Narodzenie nie jest świętem ruchomym, zawsze obchodzimy je 25 i 26 grudnia, więc łatwo obliczyć, kiedy zaczyna się adwent. Mianowicie w czwartą niedzielę przed świętami. W 2015 roku  początek adwentu, czyli pierwsza niedziela wypada 29 listopada. Tak więc katolicy nie powinni w tym roku hucznie obchodzić andrzejek, które również wypadają 29 listopada, bo  kłóci się to z kościelnym zaleceniem  rezygnacji w tym czasie z udziału w hucznych, masowych imprezach.  Adwent to czas ascetyczny, przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt - narodzin Jezusa. Okres ten w przeciwieństwie do Wielkiego Postu przed Wielkanocą ma jednak  radosny wydźwięk - w końcu świętujemy narodziny. Ale jednocześnie jest to czas na refleksję, modlitwę. 

Data rozpoczęcia adwentu co roku jest różna - jednak zawsze jest to niedziela,4 przed Bożym Narodzeniem,  natomiast kończy się zawsze w wigilię Bożego Narodzenia, o 24:00 - koniec adwentu stanowi msza, zwana pasterką, jednocześnie pierwsza msza świat Bożego Narodzenia.

Ciekawostki na temat adwentu

  • Nazwa wywodzi się z łaciny. Adventus oznacza "przyjście". 

  • Adwent został ustanowiony w 380 roku podczas Synodu w Saragossie. 

  • W adwencie kapłani noszą fioletowe szaty liturgiczne.

  • W adwencie każdego dnia odprawiane są roraty na cześć Marii Panny.

  • W 2015 roku adwent rozpocznie się 29 listopada.

Redakcja 26/11/2015

Podobne

Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Skąd pochodzi Halloween? Co oznacza nazwa tego święta? Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce Halloween. Jedni zaakceptowali zabawę odbywającą się w wigilię polskiego Święta Zmarłych, innych to oburza. Czy jest powód do negowania Halloween? Skąd właściwie pochodzi to święto? Co oznacza jego nazwa? Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 6. Borgiowie i ich dalsze dzieje. Lukrecja Borgia - dwudziestoletnia wdowa musi ponownie wyjść za mąż. Kto okaże się jej godzien? Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 6. Borgiowie i ich dalsze dzieje. Lukrecja Borgia - dwudziestoletnia wdowa musi ponownie wyjść za mąż. Kto okaże się jej godzien? Borgiowie - jak potoczą się dalsze losy jednego z najsłynniejszych rodów w historii Europy? Trwa Jubileuszowy Rok 1500. Z tej okazji do Rzymu napływają tysiące wiernych. I świetnie się składa, bo swoimi donacjami wypełnią wojenny skarbiec Cezara Borgii. Pieniądze są papieskiemu synowi pilnie potrzebne. Chce jak najszybciej zjednoczyć prowincje państwa papieskiego. FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek trzeciego sezonu serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów" - emisja tylko na VOD. Marzyłam o Afryce - czy Kenia okaże się krainą marzeń? Marzyłam o Afryce - czy Kenia okaże się krainą marzeń? Marzyłam o Afryce to film oparty na biograficznej opowieści włoskiej pisarki Kuki Gallmann o jej życiu na kenijskiej farmie. Film pokazujący jak fascynujące marzenie zmienia się w rzeczywistość, często bolesną, ale otoczoną pięknem afrykańskiej dzikiej przyrody. Dzieje Kuki mogą poruszać, ale też stanowić inspirację, jak w obliczu tragedii dalej wieść pełne sensu życie. Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Odtajnione akcje CIA odc. 8 - Polowanie na Che Guevarę Che Guevara ma zamiar zniszczyć USA. CIA wysyła agenta Felixa Rodrigueza  do Boliwii, aby złapał go i dostarczył żywego do USA. Na podstawie nowych dokumentów kolejnym odcinku Odtajnionych akcji CIA ujawniamy prawdziwą historię tajnej misji CIA, mającej na celu dopaść najsłynniejszego na świecie rewolucjonistę.

Zobacz też

FOKUS TV nagrodzony! FOKUS TV nagrodzony! Nowa ogólnopolska telewizja FOKUS TV została laureatem nagrody Tytanowego Oka w kategorii Wydarzenie roku na IX Festiwalu Kanałów Tematycznych w Łodzi. Idiota za granicą - komediowy program podróżniczy z Karlem Pilkingtonem w roli głównej. Odcinek czwarty - wycieczka do Meksyku Idiota za granicą - komediowy program podróżniczy z Karlem Pilkingtonem w roli głównej. Odcinek czwarty - wycieczka do Meksyku Tytułowy idiota za granicą to Karl Pilkington, pracownik techniczny radia, bez wykształcenia, który zyskał sławę, uwielbienie i międzynarodową popularność dzięki absurdalnym i ignoranckim spostrzeżeniom na rozliczne tematy, które wygłaszał w audycji radiowej The Ricky Gervais Show. Pilkington wyrusza w podróż dookoła świata, żeby z właściwą sobie ignorancją i we właściwym sobie stylu komentować to, co tam zobaczy. W czwartym odcinku programu czeka go wycieczka do Meksyku. Casting do nowego programu telewizyjnego! Zgłoś swojego znajomego i zobacz telewizję od kuchni! Casting do nowego programu telewizyjnego! Zgłoś swojego znajomego i zobacz telewizję od kuchni! Szalona telewizyjna przygoda! Emocje, doskonała zabawa i niebanalne wyczyny! Chcesz wziąć udział w procesie produkcji programu telewizyjnego i poznać telewizję od kuchni? Zgłoś swoich znajomych na casting do nowego programu telewizyjnego „Wczorajsi, czyli taśmy prawdy", który już niebawem pojawi się na antenie. Rosyjskie dziewczyny - jak działają rosyjskie szkoły powabu, czyli jak uwieść mężczyznę w Rosji Rosyjskie dziewczyny - jak działają rosyjskie szkoły powabu, czyli jak uwieść mężczyznę w Rosji W kraju, w którym korzystne małżeństwo wielu kobietom wydaje się jedyną drogą społecznego i ekonomicznego awansu, znalezienie odpowiedniego mężczyzny to bezcenna umiejętność. Wraz z twórcami dokumentu odwiedzamy szkoły powabu w Rosji, gdzie dowiemy się, jak uwieść mężczyznę w Rosji.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!