Adwent - kiedy zaczyna się i kończy?

Adwent to czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. To czas między 4 niedzielą przed Bożym Narodzeniem a 24 grudnia, kiedy to adwent kończy się. W tym roku adwent zaczyna się 29 listopada.
Zdjęcie z artykułu: Adwent - kiedy zaczyna się i kończy?
Adwent zaczyna się zawsze w niedzielę, czwartą przed Bożym Narodzeniemźródło:thinkstockphotos.com

Boże Narodzenie nie jest świętem ruchomym, zawsze obchodzimy je 25 i 26 grudnia, więc łatwo obliczyć, kiedy zaczyna się adwent. Mianowicie w czwartą niedzielę przed świętami. W 2015 roku  początek adwentu, czyli pierwsza niedziela wypada 29 listopada. Tak więc katolicy nie powinni w tym roku hucznie obchodzić andrzejek, które również wypadają 29 listopada, bo  kłóci się to z kościelnym zaleceniem  rezygnacji w tym czasie z udziału w hucznych, masowych imprezach.  Adwent to czas ascetyczny, przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt - narodzin Jezusa. Okres ten w przeciwieństwie do Wielkiego Postu przed Wielkanocą ma jednak  radosny wydźwięk - w końcu świętujemy narodziny. Ale jednocześnie jest to czas na refleksję, modlitwę. 

Data rozpoczęcia adwentu co roku jest różna - jednak zawsze jest to niedziela,4 przed Bożym Narodzeniem,  natomiast kończy się zawsze w wigilię Bożego Narodzenia, o 24:00 - koniec adwentu stanowi msza, zwana pasterką, jednocześnie pierwsza msza świat Bożego Narodzenia.

Ciekawostki na temat adwentu

  • Nazwa wywodzi się z łaciny. Adventus oznacza "przyjście". 

  • Adwent został ustanowiony w 380 roku podczas Synodu w Saragossie. 

  • W adwencie kapłani noszą fioletowe szaty liturgiczne.

  • W adwencie każdego dnia odprawiane są roraty na cześć Marii Panny.

  • W 2015 roku adwent rozpocznie się 29 listopada.

Redakcja 26/11/2015

Zobacz też

Joachim Brudziński. Kim jest? Rodzina, kariera, kontrowersje Joachim Brudziński. Kim jest? Rodzina, kariera, kontrowersje Joachim Brudziński to poseł Prawa i Sprawiedliwości, a ponadto politolog i nauczyciel akademicki. Zasłynął bon motem o „dożynaniu watahy” oraz słowami „J**ał was pies”, skierowanymi na Twitterze do radnych Bydgoszczy po zmianie nazwy nowego mostu – z mostu im. Kaczyńskiego na Most Uniwersytecki. Co warto wiedzieć o Joachimie Brudzińskim? Jak zrobić kostium pirata? Strój karnawałowy łatwy do wykonania Jak zrobić kostium pirata? Strój karnawałowy łatwy do wykonania Bale karnawałowe nie mogą się obejść bez przebierańców. I słusznie, bo zabawa kostiumowa jest ciekawsza od zwykłej – można choćby na chwilę stać się postacią z bajki lub z marzeń. Mimo że nietrudno znaleźć w sklepach gotowe kostiumy, wiele osób woli zrobić je samodzielnie. Jest i atrakcyjniej, i taniej, i nietandetnie. Mówimy, jak zrobić kostium pirata na karnawałowy bal przebierańców. Odmiany ziemniaków. Jakie ziemniaki wybrać do konkretnej potrawy? Odmiany ziemniaków. Jakie ziemniaki wybrać do konkretnej potrawy? Chcesz zrobić sałatkę? Kup ziemniaki Denar lub Impala. Jeśli jesteś amatorem frytek, wybierz odmianę Irys albo Irga, a gdy masz ochotę na kopytka lub pyzy, zdecyduj się na ziemniaki odmiany Aster lub Bryza. Podpowiadamy, które gatunki ziemniaków najlepiej nadają się do konkretnych potraw. Czym nadziewać pączki? SZPRYCA, STRZYKAWKA, ŁYŻECZKA – co najlepsze? Czym nadziewać pączki? SZPRYCA, STRZYKAWKA, ŁYŻECZKA – co najlepsze? Nadziewanie pączków nie jest trudne, a dodatkowo ułatwią to odpowiednie narzędzia – specjalistyczna szpryca, strzykawka lekarska lub... łyżeczka do kawy. Jakim przyrządem i jaką techniką najlepiej nadziewać domowe pączki?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!