Adwent – kiedy zaczyna się i kończy?

Adwent to czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. To czas między 4 niedzielą przed Bożym Narodzeniem a 24 grudnia, kiedy to adwent kończy się. W tym roku adwent zaczyna się 29 listopada.
Zdjęcie z artykułu: Adwent – kiedy zaczyna się i kończy?
Adwent zaczyna się zawsze w niedzielę, czwartą przed Bożym Narodzeniemźródło:thinkstockphotos.com

Boże Narodzenie nie jest świętem ruchomym, zawsze obchodzimy je 25 i 26 grudnia, więc łatwo obliczyć, kiedy zaczyna się adwent. Mianowicie w czwartą niedzielę przed świętami. W 2015 roku  początek adwentu, czyli pierwsza niedziela wypada 29 listopada. Tak więc katolicy nie powinni w tym roku hucznie obchodzić andrzejek, które również wypadają 29 listopada, bo  kłóci się to z kościelnym zaleceniem  rezygnacji w tym czasie z udziału w hucznych, masowych imprezach.  Adwent to czas ascetyczny, przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt - narodzin Jezusa. Okres ten w przeciwieństwie do Wielkiego Postu przed Wielkanocą ma jednak  radosny wydźwięk - w końcu świętujemy narodziny. Ale jednocześnie jest to czas na refleksję, modlitwę. 

Data rozpoczęcia adwentu co roku jest różna - jednak zawsze jest to niedziela,4 przed Bożym Narodzeniem,  natomiast kończy się zawsze w wigilię Bożego Narodzenia, o 24:00 – koniec adwentu stanowi msza, zwana pasterką, jednocześnie pierwsza msza świat Bożego Narodzenia.

Ciekawostki na temat adwentu

  • Nazwa wywodzi się z łaciny. Adventus oznacza "przyjście". 

  • Adwent został ustanowiony w 380 roku podczas Synodu w Saragossie. 

  • W adwencie kapłani noszą fioletowe szaty liturgiczne.

  • W adwencie każdego dnia odprawiane są roraty na cześć Marii Panny.

  • W 2015 roku adwent rozpocznie się 29 listopada.

Redakcja 26/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!