ABS, ASR, ESP w samochodach. Co dla kierowcy oznaczają te skróty?

Jeśli przymierzasz się do kupna samochodu, sprawdź czy posiada on podstawowe urządzenia służące poprawieniu bezpieczeństwa jazdy (ABS, ASR, ESP). Co te skróty oznaczają dla kierowcy i do czego służą? Podstawowy ABS jest odpowiedzialny za bezpieczne hamowanie, zaś ASR i ESP sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo podczas prowadzenia samochodu, przyspieszania i wchodzenia w zakręty.

Bezpieczna jazda z ABS

ABS to skrót, który możemy przetłumaczyć z języka niemieckiego (antiblockiersystem) lub z angielskiego (Anti-Lock Braking System). Oznacza układ mechaniczny (część układu hamulcowego stosowany w samochodach (lub innych pojazdach mechanicznych) w celu zapobiegania blokowania się kół w trakcie hamowania. ABS zapobiega zjawiskom występującym po zablokowaniu kół, takim jak: poślizg, ściąganie samochodu w bok, ogólnie rzecz biorąc - utrata kontroli nad prowadzeniem samochodu. Długość drogi hamowania pojazdu wyposażonego w system ABS w porównaniu do identycznego pojazdu bez tego systemu uzależniona jest od kilku czynników, takich jak: warunki zewnętrzne oraz umiejętności kierowcy. W samochodzie wyposażonym w system ABS, najefektywniejszy sposobem hamowania jest jak najszybsze i jak najmocniejsze wciśnięcie pedału hamulca. Należy pamiętać, że w niektórych wypadkach stosowanie ABS jest niewskazane. Wydłużenie drogi hamowania może doprowadzić do utraty panowania nad rytmem jazdy w samochodzie rajdowym lub terenowym, gdzie dynamicznie zmieniające się warunki drogowe preferują twarde hamowanie i umiejętności kontrolowanego poślizgu. Krótko mówiąc - jeśli jesteś dobrym kierowcą i wykorzystujesz w trakcie jazdy umiejętności rajdowe - unikaj ABS. 

ASR - więcej niż ABS

ASR wykorzystuje elementy systemu ABS. Skrót ASR oznacza system kontroli trakcji, którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (co przejawia się buksowaniem). Pośrednio ASR pomaga pokonywać zakręty. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h), aczkolwiek budowane są wersje działające dla całego zakresu prędkości. Działanie ASR wpływa na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. 

ESP - bezpieczne wiraże razem z ABS i ASR

ESP czyli elektroniczny program stabilizacji to układ stabilizujący tor jazdy samochodu w trakcie pokonywania zakrętu. Jest nadrzędny w stosunku do dwóch wcześniej opisanych ponieważ przejmuje kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, wyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu. Niektórzy producenci zamiast skrótu ESP używają VSC lub STC.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!