Aborcja w Rosji. Dokument o Nastii, Saszy i Walentynie - trzech nastolatkach, które postanawiają przerwać ciążę

Rosja to kraj o najwyższym wskaźniku aborcji na świecie. Film dokumentalny „Aborcja w Rosji" przenosi nas do świata miejscowych klinik ginekologicznych przeprowadzających tzw. późną aborcję - zabiegu wykonywanym aż do 6. miesiąca ciąży. Naszą przewodniczką będzie rosyjska pisarka i autorka scenariusza Anna Sirota, która opowie o problemie z perspektywy własnych doświadczeń.

Prawo do aborcji

Prawo do aborcji
Kraj produkcji: Niemcy Kategoria wiekowa Czas trwania 00:51:44

Bohaterkami dokumentu „Aborcja w Rosji" jest trójka dziewcząt - pacjentek jednej z rosyjskich klinik ginekologicznych. 17-letnia Nastja - ofiara gwałtu, która ukryła ciążę przed bliskimi i zdecydowała się na aborcję, będąc w 22. tygodniu ciąży. 16-letnia Sasza, która uprawia seks od 11. roku życia, a na aborcję nalega jej chłopak. 15-letnia Walentyna, która nie wiedziała, że jest w ciąży i stojąc przed decyzją o dokonaniu aborcji w 6. miesiącu zdecydowała się urodzić dziecko. Kamera towarzyszy dziewczętom od momentu, kiedy zostają przyjęte do kliniki, aż do chwili, kiedy ją opuszczą. Poznamy też doktor Irinę Serdechnają, która w ciągu 25 lat swojej praktyki lekarskiej wykonała około 10 tysięcy zabiegów usunięcia ciąży.

Film przedstawia także szersze tło problemu. Analizuje jego kontekst moralny i ekonomiczny, przytacza fakty i liczby. Przypomina, że w Rosji nie istnieje edukacja seksualna, a temat aborcji wciąż pozostaje tabu. A jakie są owe fakty? Od około 15 lat populacja Rosji kurczy się w zastraszającym tempie. Rosyjski rząd stara się zachęcić kobiety do rodzenia dzieci, jednak sytuacja się nie poprawia. Jak się szacuje, około 80 procent rosyjskich kobiet ma za sobą od dwóch do dziesięciu zabiegów usunięcia ciąży. Aborcja jest w Rosji legalna i mimo że nie istnieją żadne ograniczenia w zakresie używania prezerwatyw i pigułek, pozostaje chętnie stosowaną metodą antykoncepcji. Niestety, wiek inicjacji seksualnej obniża się, a ponieważ w Rosji nie istnieje edukacja seksualna, z problemem niechcianej ciąży muszą mierzyć się coraz młodsze dziewczęta. Rozwiązanie problemu wydaje się tym trudniejsze, że aborcja w rosyjskim społeczeństwie wciąż pozostaje tematem tabu.

Redakcja 28/10/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!