ABDYKACJA PAPIEŻY. PAPIEŻ BENEDYKT XVI ogłosił abdykację 28 lutego 2013. Który papież abdykował?

To pierwsza taka sytuacja od 700 lat. Benedykt XVI zrezygnuje 28 lutego o godz. 20:00. Papież abdykuje 28 lutego 2013. Ogłosił to 11 lutego 2013 podczas konsystorza. To pierwsza taka sytuacja od ponad 700 lat. Jedynym papieżem, który do tej pory abdykował był Celestyn V. Zasiadał na tronie piotrowym w 1294 roku.

Benedykt XVI został wybrany papieżem po śmierci Jana Pawła II - 19 kwietnia 2005 roku. Zrezygnuje z tronu piotrowego 28 lutego o godz. 20:00. To pierwsza taka sytuacja od 700 lat.  Jedynym papieżem, który do tej pory abdykował był Celestyn V. Zasiadał na tronie piotrowym w 1294 roku.

Benedykt XVI w latach 1977-2005 był kardynałem, a w latach 1981-2005 prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Od 2005 roku zasiada na tronie piotrowym. W 2013 roku przestanie być papieżem. 

Papież swoją decyzję ogłosił 11 lutego 2013 podczas zebrania w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto w Sali Konsystorzy Pałacu Apostolskiego. W wygłoszonym po łacinie przemówieniu Benedykt XVI poinformował, że ustępuje ze względu na wiek. 

- Grom z jasnego nieba - tak - jak podaje "Corriere della Sera" - decyzję Benedykta XVI skomentował dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano podkreślając, że historia Kościoła Katolickiego zna tylko jeden przypadek gdzie papież Celestyn V sam abdykował z funkcji papieża. Było to w 1294 roku. 

Redakcja 11/02/2013

Zobacz też

Czy katolik może być bogaty? Ile ma oddawać na biednych? Czy musi się dzielic swoimi dochodami? Czy katolik może być bogaty? Ile ma oddawać na biednych? Czy musi się dzielic swoimi dochodami? Wiara nie zmusza katolików do wyzbywania się całego majątku. Pomaga nam raczej nie traktować go jako wartości samej w sobie, ale z hojnością, zgodnie z własnymi, uczciwie ocenionymi możliwościami, wspierać tych, którzy mają mniej niż my - mówi Karol Olszewski z Catholic Voices - Bogactwo to nic złego. Zobacz czy katolik może być bogaty! Dlaczego ksiądz Ryszard Halwa z fundacji SOS Obrony Życia Poczętego ratuje kobiety przed mężami-sadystami? Dlaczego ksiądz Ryszard Halwa z fundacji SOS Obrony Życia Poczętego ratuje kobiety przed mężami-sadystami? Fundacja ani ksiądz nie kontaktują ze sobą matek z ośrodka i mężczyzn. Groziłoby to wieloma nadużyciami. Do ośrodka trafiają osoby poranione, skrzywdzone - jeśli najpierw nie przepracują swoich problemów to jest wielce prawdopodobne , że ich następny partner życiowy będzie podobny do męża-sadysty... Zobacz jak Fundacja pomaga kobietom. Emerytury wojskowe i policyjne - kto może skorzystać, co się zmieniło? Emerytury wojskowe i policyjne - kto może skorzystać, co się zmieniło? Reforma emerytalna 2013 zmieniła zasady przechodzenia na emerytury "mundurowe". Aby przejść na emeryturę mundurowy musi mieć skończone 55 lat, a minimalny staż służby musi wynosić 25 lat (do tej pory było to 15 lat). Prawo do emerytury gwarantuje dopiero równoczesne spełnienie obydwu warunków. EMERYTURY MUNDUROWE po 25 latach służby i 55. roku życia - kto i kiedy może przejść na mundurową? EMERYTURY MUNDUROWE po 25 latach służby i 55. roku życia - kto i kiedy może przejść na mundurową? Reforma emerytalna wprowadza nowe zasady przyznawania emerytur dla policjantów, żołnierzy i innych funkcjonariuszy służb mundurowych. Podniesiony został zarówno wiek emerytalny, jak i niezbędny staż służby. Warto jednak pamiętać, że reforma dotknie tylko tych, którzy służbę rozpoczną po 31.12.2012 r.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!