8 marca: skąd się wziął DZIEŃ KOBIET?

O tym, że Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, wie każdy. Ale dlaczego na święto pań wybrano właśnie ten dzień? Po raz pierwszy przecież Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych 20 lutego 1908 roku...
Zdjęcie z artykułu: 8 marca: skąd się wziął DZIEŃ KOBIET?
8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Choć tego świeta już nie ma w polskim kalendarzu, to każda pani ucieszy się tego dnia z kwiatówźródło:thinkstocphotos.com

 

Oficjalnie Dzień Kobiet obchodzi się od 1910 roku a międzynarodowy charakter obchodów nadała mu Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. W jakich krajach wcześniej kobiety miały swoje święto? Gdzie naradził się ten zwyczaj? Oto historia Dnia Kobiet w pigułce.

Dzień Kobiet: początki w starożytnym Rzymie

Początków Dnia Kobiet należy dopatrywać się już w starożytnym Rzymie. Wówczas obchodzono Matronalia, czyli święto, które przypadało na pierwszy tydzień marca. Rzymianie czcili początek nowego roku, płodność i macierzyństwo. Z szacunku i uznania dla swoich kobiet, mężczyźni obdarowywali swoje wybranki prezentami i spełniali ich życzenia. Z kolei panie składały dary w postaci kwiatów bogini Junony, u której wypraszały szczęście w życiu małżeńskim. Co ważne, zwyczaj ten praktykowały tylko zamężne kobiety.

Dzień Kobiet: spadek po komunizmie? Raczej droga po równouprawnienie...

O początkach Dnia Kobiet już w międzynarodowym wymiarze możemy mówić dopiero ok. 1909 roku. Zalążek tego święta odnajdujemy w ruchach robotniczych, które powstawały jeden za drugim w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze oficjalne obchody Narodowego Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcami upamiętnienia tego święta była Socjalistyczna Partia Ameryki. W ten sposób Amerykanki zamanifestowały walkę o prawa polityczne i ekonomiczne dla kobiet.

Rok po tym wydarzeniu w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna oficjalnie ustanowiła Dzień Kobiet. Święto to ma przypominać o równouprawnieniu i budowaniu demokracji w oparciu o prawa wyborcze dla kobiet. W owej konferencji udział wzięło 100 uczestniczek z ponad 17 krajów. W głosowaniu nie wskazano jednak na konkretną datę obchodów święta kobiet.

W Danii, Niemczej i Szwajcarii święto obchodzono 19 marca. W 1914 roku w ostatnią niedzielę lutego (czyli 8 marca według kalendarza gregoriańskiego) po raz pierwszy Rosja również zaczęła obchodzić Dzień Kobiet. Tradycja ta przetrwała do dziś. W Polsce oficjalne obchody Dnia Kobiet zniesiono 1993 roku decyzją ówczesnej premier Hanny Suchockiej.

Tagi: dzień kobiet,

Redakcja 20/02/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!