8 marca: skąd się wziął DZIEŃ KOBIET?

O tym, że Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, wie każdy. Ale dlaczego na święto pań wybrano właśnie ten dzień? Po raz pierwszy przecież Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych 20 lutego 1908 roku...
Zdjęcie z artykułu: 8 marca: skąd się wziął DZIEŃ KOBIET?
8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Choć tego świeta już nie ma w polskim kalendarzu, to każda pani ucieszy się tego dnia z kwiatówźródło:thinkstocphotos.com

 

Oficjalnie Dzień Kobiet obchodzi się od 1910 roku a międzynarodowy charakter obchodów nadała mu Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. W jakich krajach wcześniej kobiety miały swoje święto? Gdzie naradził się ten zwyczaj? Oto historia Dnia Kobiet w pigułce.

Dzień Kobiet: początki w starożytnym Rzymie

Początków Dnia Kobiet należy dopatrywać się już w starożytnym Rzymie. Wówczas obchodzono Matronalia, czyli święto, które przypadało na pierwszy tydzień marca. Rzymianie czcili początek nowego roku, płodność i macierzyństwo. Z szacunku i uznania dla swoich kobiet, mężczyźni obdarowywali swoje wybranki prezentami i spełniali ich życzenia. Z kolei panie składały dary w postaci kwiatów bogini Junony, u której wypraszały szczęście w życiu małżeńskim. Co ważne, zwyczaj ten praktykowały tylko zamężne kobiety.

Dzień Kobiet: spadek po komunizmie? Raczej droga po równouprawnienie...

O początkach Dnia Kobiet już w międzynarodowym wymiarze możemy mówić dopiero ok. 1909 roku. Zalążek tego święta odnajdujemy w ruchach robotniczych, które powstawały jeden za drugim w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze oficjalne obchody Narodowego Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcami upamiętnienia tego święta była Socjalistyczna Partia Ameryki. W ten sposób Amerykanki zamanifestowały walkę o prawa polityczne i ekonomiczne dla kobiet.

Rok po tym wydarzeniu w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna oficjalnie ustanowiła Dzień Kobiet. Święto to ma przypominać o równouprawnieniu i budowaniu demokracji w oparciu o prawa wyborcze dla kobiet. W owej konferencji udział wzięło 100 uczestniczek z ponad 17 krajów. W głosowaniu nie wskazano jednak na konkretną datę obchodów święta kobiet.

W Danii, Niemczej i Szwajcarii święto obchodzono 19 marca. W 1914 roku w ostatnią niedzielę lutego (czyli 8 marca według kalendarza gregoriańskiego) po raz pierwszy Rosja również zaczęła obchodzić Dzień Kobiet. Tradycja ta przetrwała do dziś. W Polsce oficjalne obchody Dnia Kobiet zniesiono 1993 roku decyzją ówczesnej premier Hanny Suchockiej.

Tagi: dzień kobiet,

Redakcja 01/03/2016

Zobacz też

ZNACZENIE IMION jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O. Co znaczą imiona: Olgierd, Oliwier, Onufry, Oskar, Otto? ZNACZENIE IMION jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O. Co znaczą imiona: Olgierd, Oliwier, Onufry, Oskar, Otto? Mężczyźni na literę O - silni, wytrwali, mają szczęście w interesach oraz łatwość w podrywaniu atrakcyjnych kobiet – z tego powodu wielu im zazdrości. Panowie, których imiona zaczynają się na O przedstawiają cały wachlarz charakterów, od prostolinijnych humanistów po twardych cyników, nie da się ich łatwo zdefiniować. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na O ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na N. Co znaczą imiona: Natan, Nataniel, Nikon, Noe, Norbert ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na N. Co znaczą imiona: Natan, Nataniel, Nikon, Noe, Norbert Mężczyźni, którzy noszą imiona na literę N, na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, okazałą sylwetką i filmową urodą. Mają jednak trudne charaktery – zbyt uparcie bronią swojego zdania, nawet jeśli wiedzą, że nie mają racji. Bywa, że uciekają się do rękoczynów. ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na M. Co znaczą imiona Maciej, Maksymilian, Marcin, Marek, Marian, Mariusz, Mateusz, Michał, Mikołaj? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na M. Co znaczą imiona Maciej, Maksymilian, Marcin, Marek, Marian, Mariusz, Mateusz, Michał, Mikołaj? Mężczyźni których imię zaczyna się na literę M są weseli, uczynni, entuzjastycznie nastawieni do seksu, niestety... z wieloma.  Ale – co ciekawe – każdą kobietę traktują jak tę jedną jedyną. I rzeczywiście, w danej chwili tak myślą! Pożądają przygód, lubią „jechać” na adrenalinie. Mają skłonności do hazardu. Co znaczą imiona na M? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na L: Lech, Leon, Leonard, Lucjan, Ludwik? ZNACZENIE IMION. Jacy są mężczyźni, których imiona zaczynają się na L: Lech, Leon, Leonard, Lucjan, Ludwik? ZNACZENIE IMION: mężczyźni, których imiona zaczynają się na literę L, to na ogół spokojni obywatele, którzy nade wszystko cenią sobie rodzinę i święty spokój – mają konserwatywne poglądy, rzadko je zmieniają. Raczej nie podróżują – jeśli już to na działkę, lubią też agroturystykę i sanatoria. Zdarzają się jednak wyjątki...

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!