24 godziny później: uderzenie asteroidy – jak wyginęły dinozaury, a ssaki zajęły ich miejsce?

66 milionów lat temu w Ziemię uderzyła wielka asteroida. Wskutek tej katastrofy trzy czwarte życia na Ziemi wyginęło, a oblicze planety zmieniło się na zawsze. Skończyła się era dinozaurów, a ich miejsce zajęły ssaki.Asteroida uderzyła w Ziemię mniej więcej tam, gdzie dziś znajdują się Wyspy Karaibskie i półwysep Jukatan w południowym Meksyku. W momencie jej zderzenia z naszą planetą nastąpiła silna eksplozja o sile szacowanej na 100 milionów megaton, a więc znacznie większej niż moc jakiejkolwiek zdetonowanej dotąd na Ziemi bomby atomowej. Wybuch pociągnął za sobą gigantyczne tsunami, wywołał fale sejsmiczne, pożary. Co działo się potem?

Program „24 godziny później: uderzenie asteroidy" jest rekonstrukcją zdarzeń z pierwszych sekund, godzin, dni i miesięcy po uderzeniu meteorytu w Ziemię. Czy był to jeden z najważniejszych dni w historii naszej planety? Aby dowiedzieć się, jakie siły uwolnione zostały w pierwszych sekundach po katastrofie i co się działo potem ekipa naukowców próbuje odtworzyć wybuch sprzed 66 milionów lat. Eksperci opowiadają o skutkach uderzenia oraz zmianach, jakie zaszły na powierzchni Ziemi po katastrofie, w tym także o najważniejszym z punktu widzenia człowieka skutku uderzenia - unicestwieniu dinozaurów, które utorowało drogę do ekspansji na Ziemi innych stworzeń. Miejsce wielkich gadów zajęły niepozorne, ale za to o wiele lepiej radzące sobie w nowych warunkach ssaki. Co dokładnie zabiło prehistoryczne gady - wciąż dokładnie nie wiadomo. Czy były to szczątki asteroidy, fala uderzeniowa, nagła zmiana warunków klimatycznych, a może coś jeszcze coś innego? I jak to możliwe, że niektóre zwierzęta przetrwały? Czy naukowcom uda się odpowiedzieć na to pytanie?
 

Redakcja 29/07/2014

Zobacz też

ADRIEN BRONER kim jest bokser? Co osiągnął mistrz WBC wagi lekkiej Adrien Broner ? ADRIEN BRONER kim jest bokser? Co osiągnął mistrz WBC wagi lekkiej Adrien Broner ? ADRIEN BRONER, nowy mistrz WBC, kiedy w 2010 roku zdobył wygrał młodzieżowe mistrzostwo świata federacji WBC, zaczęło się mówić, że właśnie narodziła się nowa gwiazda boksu zawodowego. Zaledwie rok musiał czekać, by zdobyć już "prawdziwe" mistrzostwo – w marcu 2011 roku zdobył pas WBO w wadze piórkowej. Mimo młodego wieku jest mistrzem WBC i mistrzem WBO, jest mistrzem świata w dwóch kategoriach wagowych. KONTROLE KASKADOWE straży miejskiej w Warszawie. Gdzie uważać na fotoradary? KONTROLE KASKADOWE straży miejskiej w Warszawie. Gdzie uważać na fotoradary? Drżyjcie piraci drogowi! Już wkrótce zbyt szybka przejażdżka ulicami Warszawy może skończyć się nie, jak dotąd, mandatem i punktami karnymi ale... utratą prawa jazdy. Stołeczna straż miejska zapowiada... kontrole kaskadowe. Jak własnoręcznie i oryginalnie zapakować prezent? Instrukcja i zdjęcia Jak własnoręcznie i oryginalnie zapakować prezent? Instrukcja i zdjęcia Pakowania prezentów nie musisz zlecać sprzedawcy. Możesz samodzielnie wykonać ciekawą torebkę na prezent bożonarodzeniowy i zaprosić do wspólnej pracy dzieci - będzie to dla nich z pewnością świetna zabawa. Pokazujemy, jak szybko i tanio zapakować prezent w domu. Zajrzyj do naszej galerii i przeczytaj instrukcję! MIŁOŚĆ Z SIECI. Jak randkowano wczoraj, jak randkuje się dziś? MIŁOŚĆ Z SIECI. Jak randkowano wczoraj, jak randkuje się dziś? Pierwszy polski portal randkowy powstał przed 10 laty. Od tamtej pory w sieci pojawiają się nowe, a miliony Polaków interesuje się internetowymi randkami. Z jakim efektem? Jak bardzo w ciągu tej dekady zmienił się świat e-randek?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!