Historia

Historia

Programy historyczne i filmy dokumentalne o odkryciach archeologicznych, najważniejszych wydarzeniach z przeszłości oraz najsłynniejszych postaciach z dziejów świata. Materiały wideo i artykuły, które odsłonią fascynujące tajemnice minionych epok.

Nowe artykuły

Czym jest Fundusz Obrony Narodowej?

Czym jest Fundusz Obrony Narodowej?

Fundusz Obrony Narodowej został utworzony, aby zdobyć środki na wojskowy program inwestycyjny oraz dozbrojenie armii. Ale na co faktycznie zostały przeznaczone? Kto zarządzał FON?

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

15.08 wypadają dwa różne święta: Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Święto Wojska Polskiego, które obchodzimy już od 1992 roku. Jak celebrowany jest dzień Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej?

Jakie święto obchodzimy 15 sierpnia?

Jakie święto obchodzimy 15 sierpnia?

Większość pielgrzymek na Jasną Górę dociera do celu w okolicy 15 sierpnia. Dlaczego ten dzień jest dniem zakończenia pielgrzymek? Co to za święto i jak jest obchodzone na Jasnej Górze? Dlaczego rzesze ludzi chcą 15 sierpnia być w Częstochowie?

Pozostałe artykuły

Powstanie Warszawskie. Co wydarzyło się 1. sierpnia?

Powstanie Warszawskie. Co wydarzyło się 1. sierpnia?

1. sierpnia 1944 roku o 17:00 wybuchło jedno z najważniejszych w historii Polski - Powstanie Warszawskie. Zginęły setki tysięcy ludzi, a Warszawa została niemal całkowicie zniszczona. Dziś obchodzimy 73. rocznicę symbolu walki o niepodległość.

Procesy sądowe zwierząt

Procesy sądowe zwierząt

Skazaną wyprowadzono przed tłum na rynku. Przeciągnięto ją końmi po bruku, odcięto pysk oraz racicę i powieszono, aby się wykrwawiła. Skazana była bowiem świnią, i nie chodzi tu tylko o jej charakter. Do opisanych zdarzeń doszło w 1386 r. we francuskim Falaise, kiedy przed sądem stanęła maciora oskarżona o pogryzienie twarzy i rączki niemowlęcia. Po 9-dniowym procesie, skazano ją na egzekucję, na którą sprowadzono wszystkie okoliczne świnie, aby przypatrywały się śmierci koleżanki. Rzecz jasna po to, by wiedziały, co grozi im za podobne występki.

Broń na gąsiennicach - historia czołgów

Broń na gąsiennicach - historia czołgów

Już Leonardo da Vinci próbował zaprojektować pojazd wojenny, który służyłby do walki z wrogiem i bezpiecznego transportu ludzi czy broni na placu boju. XVI-wieczny szkic autorstwa renesansowego geniusza jest uznawany za pierwszy w dziejach projekt czołgu. Była to okrągła konstrukcja, przypominająca latający spodek na kołach, zrobiona z metalu i drewna, napędzana siłą mięśni pojedynczego człowieka, siedzącego w środku i kręcącego korbą. Machina pozostała rysunkiem na papierze aż do czasów współczesnych, gdy została zrekonstruowana. Dziś stoi w muzeum czołgów w Izraelu.

Hostia - czym jest dla katolików?

Hostia - czym jest dla katolików?

Hostia to okrągły, przaśny opłatek z pszennej mąki, najczęściej ozdobiony krzyżem lub motywami religijnymi, to w religii katolickiej istotny element, wykorzystywany do sprawowania mszy świętej. Gdzie ma swoje miejsce w kościele? Czym dla katolików jest hostia?

Boże Ciało. Co symbolizują cztery ołtarze?

Boże Ciało. Co symbolizują cztery ołtarze?

W Boże Ciało w całej Polsce organizowane są procesje, których trasa wiedzie między czterema ołtarzami. Dlaczego ołtarze na Boże Ciało są właśnie cztery? I jaka właściwie jest religijna wymowa procesji?

Dzień Matki. Jaką historię ma święto 26 maja?

Dzień Matki. Jaką historię ma święto 26 maja?

Od kiedy obchodzi się Dzień Matki? Ich miłość i poświęcenie czczono już w starożytności, choć w znanej nam formule to święto nowożytne. Kto współcześnie ustanowił tę uroczystość? Jaka jest historia Dnia Matki?

Sprawa Rity Gorgonowej. Proces poszlakowy i wyrok bez dowodów?

Sprawa Rity Gorgonowej. Proces poszlakowy i wyrok bez dowodów?

Poszlaką określa się dowód obciążający sprawcę zbrodni, który wcale nie świadczy jednoznacznie o winie danej osoby. Takim dowodem mogą być np. ślady butów, pozostawiony zapach.

nastepna
1 2 3 4 5 ... 45

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!